Popękane naczynka – jak się ich pozbyć?
Pękające naczynka mogą stać się uciążliwym problem. Trwałe uszkodzenie naczynka mogą być kłopotem na tle estetycznym. Powstają najczęściej na twarzy, w miejscach bardzo wrażliwej skóry oraz na nogach. U ich podstaw leżą zaburzenia genetyczne, hormonalne, wpływy cywilizacyjne. Jednak jesteś w stanie odpowiednio o nie zadbać tak, żeby nie pękały więcej, a nawet – je usunąć.
Czym są tzw. “pajączki naczyniowe”?
Spis treści
Występują również pod nazwą “teleangiektazje” lub “wenulektazje” to po prostu popękane naczynka. Nazywane są “pajączkami” ze względu na kształt, jakim rozlewają się najczęściej na udach i nogach. Przypomina to sieć koloru fioletowego lub czerwonego. Stanowią głównie problem estetyczny, chociaż w pewnych wypadkach mogą powodować ból i dyskomfort. Ma to związek z miejscem występowania pękniętego naczynka. Nieodpowiednia pielęgnacja cery naczyniowej może skończyć się trudnym do leczenia trądzikiem różowatym (o tym jak z nim walczyć przeczytasz na stronie https://zdrowiewformie.pl/uroda/.
Popękane naczynka na twarzy
Jeśli u rodziców pojawiał się problem z naczynkami na twarzy, bardzo możliwe, że ciebie też będzie dotyczył. W takim przypadku należy bardzo uważać na kilka rzeczy. Zdecydowanie unikać spożywania ostrych dań doprawionych mocno pieprzem, chili, papryką ostrą. Jeśli po takich przyprawach występuje zaczerwienie – bardzo możliwe, że naczynko może w tym miejscu pęknąć. Bezwzględnie wykluczyć spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Najlepiej byłoby też zrezygnować z kąpieli w gorącej wodzie i saunie, ponieważ osłabia to naczynia włosowate. Tryb życia należy ubogacić o zdrowe posiłki i aktywność fizyczną.
Jak naprawić popękane naczynka na twarzy?
Posiadając cerę naczyniową, należy zastosować odpowiednią pielęgnację, która wzmocni naczynka i nie dopuści do ich ponownego pękania. Krem z filtrem UV to element niezbędny. Wybierając krem trzeba również zwrócić uwagę, czy w składzie znajduje się arnika, witamina K oraz C które działają specjalistycznie w problemach z naczynkami. Warto stawić na pielęgnacje produktami, które znajdziemy w kuchni – remedium na problemy z cerą naczyniową jest ocet jabłkowy. Pomoże rozszerzonym już naczynkom, a także umocni naszą profilaktykę. Wystarczy rozcieńczyć go z wodą w stosunku 1:2 i smarować do dwóch razy dziennie, delikatnie masując twarz i nogi. Przy systematycznym stosowaniu już po miesiącu będzie można zauważyć różnice w postaci znacznego zbladnięcia pajączków. Więcej na temat octu jabłkowego i tego jak z niego korzystać znajdziecie na tej stronie.
Popękane naczynka na nogach
Chociaż stanowią głównie problem estetyczny, mogą sygnalizować o przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych. Podczas odpoczynku należy nogi trzymać uniesione w górę, co zapewni lepszą cyrkulację. W wypadku pracy stojącej warto zainwestować w odpowiednie obuwie oraz rajstopy uczynkowe.
Zamykanie naczynek na nogach
Jedyną tak naprawdę skuteczną metodą, trwale usuwającą rozszerzone naczynka jest usuwanie ich laserem. Najpierw następuje dobór parametrów lasera, takich jak moc, długość fal do problemu pacjenta. Następnie wiązka światła jest ukierunkowywana na problem skórny. Dzięki selektywnej absorpcji jej światła przez krew będącą w naczynku naczynko zostaje obkurczone. Efektem tego jest redukcja naczynka, które przestaje przebijać przez skórę.
Nie zapominaj o nich
Niestety, raz pęknięte naczynka mogą pęknąć ponownie, w tym samym lub innym miejscu. Dlatego tak ważne jest zachowanie się do przeciwwskazań opisanych wyżej oraz wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji. Problem z naczynkami nie omija również osób młodych, więc jeśli widzisz u siebie znaczne czerwienie się twarzy już teraz zadbaj o swoją cerę.