Skórki przy paznokciach – jak dbać o ich zdrowy wygląd?
Paznokcie są niewątpliwie ozdobą dłoni każdej kobiety. Bez względu na to czy krótkie, długie, pomalowane lub nie – najważniejsze, żeby były zadbane i odpowiednio nawilżone. Mało pań nie podejrzewa nawet, że mężczyźni przy pierwszym poznaniu zwracają uwagę na wygląd ich dłoni. By jednak osiągnąć zadowalający efekt, podczas pielęgnacji dłoni i paznokci należy poświęcić swój czas także na poradzenie sobie z często suchymi i zapomnianymi skórkami.
Dlaczego skórki przy paznokciach wysychają?
Spis treści
Podstawową przyczyną suchości skórek wokół paznokci jest brak odpowiedniego nawilżenia, które wynika przeważnie z pośpiechu i zaniedbania. Brak przy sobie odpowiednich preparatów nawilżających i kremów prowadzi nasze dłonie w stronę skórkowej zagłady. Często przypadłość ta łączy się z licznym, a czasem wręcz nadmiernym myciem rąk, co powoduje znaczną dehydratację tych okolic. Dodatkowo używając różnych środków myjących podrażniamy skórę, a niektóre z nich używane w nadmiarze mogą wywołać alergie! Sprzymierzeńcami w utrzymaniu pięknych dłoni nie są zdecydowanie czynniki atmosferyczne – wiatr, deszcz oraz zimno. Podczas chłodnych pór roku warto zawsze nosić ze sobą rękawiczki a w innych okolicznościach chować ręce w kieszeń. W pomieszczaniach klimatyzowanych należy zadbać o dodatkowe nawilżenie. Nieprawidłowa pielęgnacja również może przyczynić się do pogorszenia stanu skórek – ich zbyt mocne i głębokie wycięcie lub używanie niesterylnych narzędzi może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Obgryzanie skórek przy paznokciach
Dermatillomania, czyli nic innego jak obgryzanie skórek wokół paznokcia bezwzględnie stanowi przeszkodę w posiadaniu pięknych dłoni. Schorzenie to dotyka głównie dzieci i młodzież jednak, nie każdy wyrasta z tego przykrego nawyku a problematyczne jest dla nawet 28% populacji. Przyczyną najczęściej są zaburzenia na tle emocjonalnym i nerwowym a sama czynność jest zachowaniem niekontrolowanym. Poza nieatrakcyjnym wyglądem pogryzionych a często wręcz poranionych palców konsekwencją są także infekcje o podłożu grzybiczym i bakteryjnym. Wynika to z obecności bakterii w jamie ustnej oraz na dłoniach, które kontaktowo przedostają się do krwi. Nie ma złotego środka, który pomógł by osobom z tą uciążliwością, zaleca się jednak wizytę u terapeuty. Na rynku dostępne są także środki farmakologiczne, które w połączeniu z sesjami u specjalisty mogą odmienić dłonie, a nawet komfort życia.
Jak usuwać skórki? Wycinać, czy odsuwać?
Istnieją dwie szkoły odnośnie usuwania uciążliwych skórek. Według pierwszej, przy pomocy specjalnych nożyczek do manicure lub tradycyjnych obcinaczek do paznokci wycina się narośnięty fragment skórki. Druga metoda polega na odsuwaniu ich, używając w tym celu drewnianego patyczka. Już na pierwszy rzut oka widać, że sposób drugi jest zabiegiem mniej inwazyjnym i łatwiej będzie wykonać go w warunkach domowych. Wycinanie wiąże się z ryzykiem uszkodzenia zdrowego naskórka, zranienia lub infekcji – w przypadku korzystania z zanieczyszczonych narzędzi. Jeśli problem dotyczy małych skórek, skorzystaj z metody odsuwania. Na większe skórki lepszym rozwiązaniem będzie samodzielne wycięcie lub wizyta w salonie kosmetycznym.