Trądzik u dorosłych – sprawdź jak sobie z nim poradzić!

Tłusta cera i wypryski na twarzy to najczęściej wstydliwe wspomnienie z okresu dorastania. Wydawałoby się, że niewinne – w końcu po maksymalnie kilku latach skóra się uspokaja. Jednak jest grupa osób, u których zmiany nie znikają po okresie dojrzewania, a nawet pojawiają się po tym czasie u ludzi, którzy jako nastolatkowie nie mieli ani jednego pryszcza! Dlaczego tak się dzieje? W tym przypadku mamy do czynienia z tzw. trądzikiem u dorosłych.

Trądzik u dorosłych jest inny niż ten młodzieżowy

Choć nazwa „trądzik” dla obu schorzeń jest ta sama, to jej przebieg jest inny u młodzieży, a inny u dorosłych. Nastolatkowie borykają się z nagłym, silnym przetłuszczaniem się cery i włosów oraz wypryskami o charakterze rozsianym w strefie T, która obejmuje czoło i nos. Częściej pojawiają się u nich zaskórniki spowodowane nadmierną produkcją łoju, czyli tzw. „kaszka” na twarzy. Przyczyną tego rodzaju trądziku jest burza hormonów w okresie dojrzewania i po kilku latach samoistnie mija. Z kolei u osób dorosłych trądzik ma nieco inny charakter. Występuje mniej zaskórników, cera nie jest aż tak tłusta, ale pojawiają się punktowe ostre stany zapalne. Mają one często postać bolesnych guzków umiejscowionych głęboko pod skórą i zostawiają po sobie trudne do usunięcia przebarwienia. Zmiany trądzikowe rozsiane są w dolnej części twarzy: na brodzie, policzkach, linii szczęki i na szyi.

Jakie są przyczyny trądziku u dorosłych?

Przyczyny trądziku u dorosłych nie są do końca znane, ale przyjmuje się, że najczęściej powodem jest styl życia i zachwianie gospodarki hormonalnej. Stresujący tryb życia uaktywnia gruczoły łojowe, które zwiększają produkcję sebum i prowadzą do powstawania zaskórników. Zaczopowane ujścia gruczołów są pożywką dla bakterii beztlenowych, które następnie powodują bolesne stany zapalne. Jedzenie pikantnych, tłustych i mocno solonych potraw może dodatkowo zaostrzać objawy. Problem trądziku u dorosłych częściej dotyka kobiet, co związane jest z zaburzeniami hormonalnymi. Kobiety są bardziej podatne na działanie androgenów, których wydzielanie jest wzmożone przy długotrwałym stresie, a androgeny wpływają na produkcję łoju. Zrezygnowanie z antykoncepcji hormonalnej również może przyczynić się do powstania trądziku, nawet przez 6 miesięcy od odstawienia.

Jak wyleczyć trądzik u osób dorosłych?

Kto chce wyleczyć trądzik u dorosłych, ten musi przygotować się na długą, wymagającą cierpliwości terapię, która obejmuje leczenie od zewnątrz i od wewnątrz. Na skórę stosuje się peelingi kwasowe i chemiczne, które złuszczają skórę, hamują rogowacenie naskórka, zmniejszają przebarwienia i spłycają blizny. Do mycia i pielęgnacji należy używać łagodnych kosmetyków przeznaczonych dla skóry wrażliwej – u większości dorosłych z trądzikiem cera staje się wrażliwa i będzie źle reagować na agresywne preparaty przeciwtrądzikowe. Leczenie wewnętrzne obejmuje przyjmowanie antybiotyków z grupy tetracyklin, a w cięższych przypadkach leczenie izotretynoiną.

Cześć, jestem Gosia, mam 24 lata i pochodzę z Warszawy. Od zawsze interesowało mnie wszystko co związane ze zdrowiem i pięknem całego naszego ciała. Fascynuje mnie to jak szerokie i nieprawdopodobne zastosowanie w kosmetyce mogą mieć produkty, które możemy znaleźć we własnej kuchni.

Polecane

pl_PLPolish