Toksyny w ubraniach – czy Twoje ciuchy są zdrowe?

Współcześnie większość ludzi żyje szybko. Aby dostosować się do ich oczekiwań i tempa życia, powstaje coraz więcej rzeczy „fast”, jak fast food czy fast fashion, czyli szybka moda. Kiedyś projektanci tworzyli kilka kolekcji w roku, a dziś już kilkanaście! Rekordzista wśród popularnych sieciowych sklepów odzieżowych rocznie ma w ofercie ponad 20 kolekcji. Aby zachęcić konsumentów do kupowania takich ilości ubrań, trzeba ich zachęcić atrakcyjną ceną. A niską cenę można osiągnąć dzięki obniżeniu kosztów produkcji, na przykład zamieniając naturalne materiały na syntetyczne. Bawełna, len czy jedwab są drogie, dlatego większość producentów odzieży od dawna szyje ubrania ze sztucznych materiałów. Jednak czy są one bezpieczne dla naszego zdrowia?

Czy ubrania mogą być niebezpieczne dla zdrowia?

Tkaniny, z których wykonane są nasze ubrania, pełne są niebezpiecznych dla zdrowia substancji chemicznych. Wybielacze, rakotwórczy formaldehyd, zaburzające pracę układu hormonalnego ftalany, amoniak i metale ciężkie to tylko niektóre z nich. Nie bez znaczenia pozostaje wpływ sztucznych ubrań na środowisko. W każdym praniu mikrowłókna z syntetycznych tkanin trafiają do kanalizacji, a stamtąd do rzek, ponieważ oczyszczalnie nie są w stanie zlikwidować mikrowłókien. Część mikrowłókien można zatrzymać w filtrze pralki, jednak należy regularnie dbać o jego czystość (https://budujemytutaj.pl/smierdzi-z-pralki-mamy-na-to-sposob/). Częste czyszczenie filtra i wnętrza pralki za pomocą specjalnych środków lub octu pozwoli oczyścić ją po praniu toksycznych ubrań. Więcej porad tego typu znajdziesz tutaj.

Na co uważać?

Tak naprawdę ciężko jest całkowicie uniknąć trujących substancji w ubraniach, ponieważ nawet w odzieży z naturalnych tkanin, jak bawełna, znajduje się pełno niebezpiecznych związków chemicznych. Jednak najbardziej toksyczne są ubrania z tkanin syntetycznych, takich jak: poliester, akryl, sztuczny jedwab czy nylon. Aby przestrzec się przed alergiami i podrażnieniem dróg oddechowych spowodowanym wdychaniem trujących substancji z ubrań, należy stosować się do kilku zasad:

  • Kupuj odzież z naturalnych tkanin (wełna, len, bawełna, jedwab). Sprawdzaj metki na ubraniach – producenci muszą podać skład odzieży.
  • Unikaj ubrań oznaczonych jako niegniotące się, niepalne i odporne na plamy,
  • Nie kupuj ubrań w silnych, jaskrawych kolorach – osiąga się je dzięki zastosowaniu mocnych barwników szkodliwych dla zdrowia.

Dbaj o ubrania już po zakupie

Niewiele osób pierze nowe ubrania i najczęściej po prostu ściągają metkę i zakładają nowe spodnie albo koszulkę. To wielki błąd! Odzież przemierza tysiące kilometrów zanim trafi na półki sklepów. W procesie produkcji, pakowania i transportu poddawana jest działaniu substancji konserwujących, które zapobiegają pleśnieniu i nadmiernemu gnieceniu się. Stąd charakterystyczny, nieprzyjemny zapach tanich ubrań. Nową odzież należy po zakupie wyprać w pralce, najlepiej w wysokiej temperaturze i wyprasować.

Cześć, jestem Gosia, mam 24 lata i pochodzę z Warszawy. Od zawsze interesowało mnie wszystko co związane ze zdrowiem i pięknem całego naszego ciała. Fascynuje mnie to jak szerokie i nieprawdopodobne zastosowanie w kosmetyce mogą mieć produkty, które możemy znaleźć we własnej kuchni.

Polecane

pl_PLPolish