Rodzaje cery i ich pielęgnacja

Istnieje kilka rodzajów cery. Bardzo często bez pomocy specjalisty, trudno jest stwierdzić jaką cerę tak naprawdę posiadamy. Od tego zależy sposób pielęgnacji i wybór odpowiednich kosmetyków. Nie można powiedzieć, że jeden konkretny rodzaj cery jest najlepszy. Każdy ma jakieś wady i zalety, o których warto wiedzieć.

Dlaczego warto znać swój rodzaj skóry?

Z pewnością warto wiedzieć, jaki jest rodzaj naszej skóry. Przede wszystkim ułatwi to codzienną pielęgnację. Nie należy np. stosować kosmetyków do cery suchej jeżeli ma się cerę tłustą. Takie działanie może spowodować większe lub mniejsze problemu z cerą lub nawet może wywołać reakcje zapalne. Znając swój rodzaj cery można też podjąć odpowiednie działanie w przypadku jakichś problemów.

Jak rozpoznać rodzaj cery?

Jak wspomniano wcześniej, zdecydowanie warto znać rodzaj swojej skóry. Jednak, aby mieć stuprocentową pewność co do tego, jaką cerę mamy, można wykorzystać kilka metod. Przede wszystkim warto wspomnieć o domowych metodach. Wystarczy posiadać chusteczkę i jakiś beztłuszczowy żel do twarzy. Żelem należy umyć całą twarz, a po godzinie przyłożyć do niej chusteczkę. Jeśli cera po przetarciu będzie gładka, można mieć pewność, że skóra jest normalna. Jednak jeżeli zacznie się łuszczyć oznacza to, że skóra jest sucha. Z kolei o cerze tłustej, można mówić, jeśli cała chusteczka będzie tłusta. Ostatnim rodzajem jest cera mieszana, która charakteryzuje się tłustym śladem w strefie T, czyli na czole, brodzie i na nosie.

Jak dbać o poszczególne typy cery?

Najbardziej pożądana jest cera normalna. Posiada ona malutkie pory, jest bardzo dobrze ukrwiona i wygląda zdrowo. Aby ją pielęgnować powinno się stosować bardzo delikatne i łagodne kosmetyki. W porze letniej dobrze jest sięgnąć po kremy z filtrem, natomiast zimą, konieczna jest ochrona przed mroźnym powietrzem. Przeważnie wraz z upływem czasu cera normalna zmienia się w bardziej suchą.

Cera sucha jest bardzo popularna. Jest on dość szorstka i matowa w dotyku. Nie ma także połysku, ponieważ wytwarza zbyt małe ilości sebum. Skóra sucha jest także podatna na uszkodzenia, słaba i niezwykle wrażliwa. Aby ją odpowiednio pielęgnować, trzeba stosować szereg kosmetyków dopasowanych do tego rodzaju. Konieczne są kremy nawilżające i natłuszczające, a także wszelkie preparaty, które podtrzymują wilgoć. Warto także wspomnieć, że konieczne jest unikanie produktów, które mają w swoim składzie alkohol.

Kolejnym typem jest cera tłusta. Jest to całkowite przeciwieństwo skóry suchej. Na to jak ona wygląda wpływają np. zaburzenia hormonalne, stres i zaburzenia układu trawienia. Cera tego typu jest słabo ukrwiona i posiada bardzo uaktywnione gruczoły łojowe. Nadmiar wytwarzanego sebum wytwarza tłustą, błyszczącą warstwę na jej powierzchni. Aby odpowiednio pielęgnować skórę tłustą, trzeba sięgnąć po specjalne żele oczyszczające i toniki. Ponadto przyda się peeling i kremu odżywcze.

Ostatnim typem jest cera mieszana. Łączy ona cechy skóry tłustej i suchej. Na policzkach i skroni cera jest przesuszona, natomiast cera tłusta pojawia się w strefie T. Do pielęgnacji takiej skóry, warto wykorzystać różnego typu kosmetyki na poszczególnych partiach skóry.

Cześć, jestem Gosia, mam 24 lata i pochodzę z Warszawy. Od zawsze interesowało mnie wszystko co związane ze zdrowiem i pięknem całego naszego ciała. Fascynuje mnie to jak szerokie i nieprawdopodobne zastosowanie w kosmetyce mogą mieć produkty, które możemy znaleźć we własnej kuchni.

Polecane

pl_PLPolish