Pielęgnacja włosów — przydatne kosmetyki

Przedstawicielki płci pięknej marzą o zdrowych, lśniących włosach rodem z reklam i filmów amerykańskich. Nie jest to wcale łatwe. Każde włosy są inne, różnią się między sobą kształtem cebulek — stąd wyróżniamy włosy proste, falowane i kręcone — oraz gęstością. Wszystkie podatne są jednak na działanie czynników zewnętrznych. Jakich kosmetyków zatem używać, aby o nie zadbać?

Co stosować do włosów kręconych?

To będzie zależało od rodzaju loków, które mogą przybierać formę lekkich fal, sprężystych kędziorków lub jednolitych, małych “baranków”. Każdy z nich reaguje na dany preparat inaczej. To, co zbawienne dla jednej fryzury, niekoniecznie musi sprawdzać się na drugiej. Warto jednak wspomnieć, jakie rodzaje produktów są używane do tego rodzaju włosów i wymienić ich podstawowe funkcje. 

Powszechnie stosowane kosmetyki, które loki “lubią” najbardziej to:

  • szampony z ekstraktów roślinnych — oczyszczają i odżywiają włosy, są łagodne dla skóry głowy. Dla kręconych włosów ważny jest skład szamponu. Nie powinny znajdować się w nim: SLS, parafina, polimery i silikony;
  • emolienty — nawilżają loki, sprawiając, że są one zwarte i dobrze odżywione;
  • naturalne oleje roślinne— wzmacniają włosy, dostarczają im kwasów tłuszczowych, poprawiają skręt i przeciwdziałają ich nadmiernemu puszeniu się;
  • maski do włosów zawierające proteiny — dociążają loki, podkreślają ich skręt, a przy tym wpływają na nie odżywczo.

Najlepiej więc inwestować w produkty o naturalnym składzie, które nie niszczą kręconych włosów oraz wzmacniają ich cebulki.

Kosmetyki od profesjonalistów

Jak to się dzieje, że po wyjściu od fryzjera włosy są tak jedwabiste i miękkie w dotyku, a w zaciszu własnej łazienki nigdy tak nie wyglądają? Jak stworzyć dla nich warunki podobne do tych w salonie fryzjerskim? Sekret tkwi w profesjonalnych kosmetykach do włosów, które różnią się od tych obecnych w zwykłych sklepach. Kompozycja ich składników tworzona jest w procesie badań laboratoryjnych, stąd ich skuteczne, bardzo szybkie działanie, widoczne już po pierwszym zastosowaniu. Jakie produkty z wyższej półki polecają profesjonaliści? Są to:

  • głęboko oczyszczające szampony;
  • odżywki zapewniające kosmykom elastyczność i połysk;
  • lakiery niepozostawiające efektu sklejenia;
  • maski, dzięki którym włosy są gładkie i lśniące;

Cena profesjonalnych preparatów jest wysoka, ale świetnie sprawdza się tutaj tendencja, że im coś jest droższe, tym lepsze jakościowo. Chcąc zadbać o kondycję swoich włosów, a dodatkowo mieć dostęp do produktu, który starcza na dłużej (te używane przez fryzjerów są bardziej wydajne), warto wydać trochę więcej pieniędzy.

Odżywka bez spłukiwania – jak stosować?

Obok szamponu odżywka jest najczęściej stosowanym specyfikiem do pielęgnacji włosów. Producenci wyszli naprzeciw wymagającym klientom, wprowadzając odżywki nie wymagające spłukiwania. Jak ich używać, aby po zastosowaniu nie mieć wrażenia cięższych włosów?

Odżywkę w formie sprayu należy nakładać na pojedyncze pasma i za każdym razem przeczesywać je grzebieniem, aby były odżywione na całej długości. Preparat może występować również w kremie. Aplikujemy go wtedy na całości włosów, również wspomagając się grzebieniem.

Odżywki w postaci sprayów można stosować do każdego rodzaju włosów, a najważniejszą ich zaletą jest to, że nie obciążają kosmyków.

Cześć, jestem Gosia, mam 24 lata i pochodzę z Warszawy. Od zawsze interesowało mnie wszystko co związane ze zdrowiem i pięknem całego naszego ciała. Fascynuje mnie to jak szerokie i nieprawdopodobne zastosowanie w kosmetyce mogą mieć produkty, które możemy znaleźć we własnej kuchni.

Polecane

pl_PLPolish