Na którym boku spać w trakcie ciąży?

Podczas ciąży często zdarza się, że kobiety walczą w łóżku z bezsennością, próbując się rozluźnić i znaleźć wygodną pozycję do spania. Niestety podczas ciąży normalne pozycje mogą już nie być tak wygodne. Jest wiele przyczyn tego dyskomfortu, ale istnieją pozycje, które możesz wypróbować. Odpowiedni wypoczynek w tym wyjątkowym stanie sprawi, że będziesz czuła się lepiej w ciągu dnia.

Spanie w ciąży

Kiedy jesteś w ciąży, twoje ciało przechodzi różnorodne zmiany. Zmiany te zakłócają spokojny sen. Kobiety w ciąży odczuwają wiele dolegliwości, które uniemożliwiają im odpowiedni odpoczynek, a są to: ból pleców, zgaga, duszność. Zwiększony rozmiar brzucha to czynnik, który najbardziej wpływa na dyskomfort podczas snu. Kobiety w ciąży często przekręcają się w nocy w pozycje, które po pewnym czasie sprawiają, że czują się źle. Przez to też często budzą się i nie mogą zasnąć. Jeśli obudzisz się na plecach, po prostu wróć do wygodnej dla Ciebie pozycji i postaraj się z powrotem zasnąć. Nie możemy kontrolować naszej pozycji, kiedy śpimy, a duży brzuch może być na tyle niewygodny, że nie będzie można długo leżeć w jednej pozycji w nocy.

Czy w ciąży można spać na brzuchu?

Spanie na brzuchu w ciąży jest przede wszystkim nie wygodne, a w późniejszym etapie ciąży, może być wręcz niebezpieczne dla dziecka. Gdy jesteś w ciąży, brzuch ulega zmianom fizycznym i utrudnia ci leżenie na brzuchu. Jeśli to twoja ulubiona pozycja możesz spać w ten sposobów dopóki twój brzuch nie będzie wielkości arbuza, w tym momencie będziesz musiała zmienić pozycję. Dlatego najlepiej od początku ciąży przyzwyczajać się do zmanimy pozycji podczas snu. Staraj się układać do snu na boku, jeżeli obudzisz się w nocy leżąc na brzuch, znów przekręć się tak aby spać na jednym z boków. Aby nie przekręcać się w nocy na brzuch spróbuj podłożyć sobie poduszkę by ograniczyć ruchy.

Poduszka dla kobiet w ciąży

Wiele kobiet decyduje się na zakup specjalnych poduszek do spania na czas ciąży. Jest to bardzo dobre rozwiązanie. Poduszki w kształcie litery C zapewniają wsparcie i komfort dla głowy, szyi, pleców i miednicy. Są niesamowite w łagodzeniu napięcia miednicy i zmniejszaniu zatrzymywania wody w nogach i kostkach. Nie jest to jednaj najlepszy wybór dla osób, które lubią zmieniać pozycje i często obracają się w nocy. Poduszka w kształcie litery C jest jedną z najlepszych opcji dla kobiet w dużych rozmiarach, ponieważ otwarta konstrukcja pozwala na stosowanie poduszki na wiele sposobów. Poduszki w kształcie litery U świetnie nadają się do podparcia całego ciała. Najlepiej nadają się dla kobiet, które są przyzwyczajone do spania w nocy na plecach lub kobiet, które często obracają się w nocy. Kształt litery J to poduszka, która doskonale nadaje się do podparcia głowy, szyi i pleców. Kształt J jest nieco podobny do poduszki w kształcie litery U, ale jest mniejszy i nie ma dodatkowej strony. To sprawia, że jest to lepsza opcja do mniejszych łóżek lub dla par, które lubią się przytulać. Poduszka w kształcie klina umożliwia podparcie tułowia w pozycji siedzącej lub śpiącej, a także użycie jej pod ciężarnym brzuchem.

na którym boku spać w ciąży

Najlepsza pozycja do spania w ciąży

Najlepszą pozycją do spania podczas ciąży jest sen na boku. Najlepiej jest spać po lewej stronie, na lewym boki. Spanie na lewym boku zwiększy ilość krwi i składników odżywczych, które docierają do łożyska i dziecka. Dobrze jest utrzymywać nogi i kolana zgięte i umieścić poduszkę między nogami. Jeśli okaże się, że masz problemy z bólem pleców, spanie pozycji na boku i ułożenie poduszki pod brzuchem, może zniwelować ten problem. Jeśli doświadczasz zgagi w nocy, możesz spróbować podeprzeć górną część ciała poduszkami. Podczas drugiego i trzeciego trymestru ciąży spanie na boku, najlepiej na lewym, jeśli to możliwe jest idealną pozycją dla Ciebie i Twojego przyszłego dziecka. Pozycja ta pozwala na maksymalny przepływ krwi i składników odżywczych do łożyska, ponieważ zmniejsza nacisk na żyłę główną i poprawia czynność nerek, co oznacza lepszą eliminację odpadów i mniej obrzęków stóp, kostek i dłoni.

Cześć, jestem Gosia, mam 24 lata i pochodzę z Warszawy. Od zawsze interesowało mnie wszystko co związane ze zdrowiem i pięknem całego naszego ciała. Fascynuje mnie to jak szerokie i nieprawdopodobne zastosowanie w kosmetyce mogą mieć produkty, które możemy znaleźć we własnej kuchni.

Polecane

pl_PLPolish