Cera naczynkowa – co robić, gdy pękają nam naczynka?

Ściany naczyń włosowatych są bardzo elastyczne, a naczynia krwionośne mogą stracić zdolność kurczenia się, jeśli często się rozszerzają. To powoduje, że pozostają powiększone. Dla cery naczynkowej bardzo ważne jest natychmiastowe wyrównanie objawów, takich jak zaczerwienienie i działanie zapobiegawcze, aby przeciwdziałać występowaniu i utrwalaniu się zmian.

Naczynka na twarzy – przyczyny

Zdrowe naczynka kurczą się i rozszerzają, są mocne i elastyczne, jednak wskutek różnych czynników stają się bardziej widoczne, a ich czerwony kolor zaczyna przeświecać przez cienką warstwę skóry. Przyczynami pojawienia się rozszerzonych naczynek są predyspozycje dziedziczne i czynniki nabyte. Jeśli ktoś w rodzinie ma problemy z rozszerzonymi naczyniami włosowatymi, najprawdopodobniej problem wpłynie również na innych członków. Jest to najczęściej spotykane w przypadku: matka- córka.

Czynniki zewnętrzne wpływające na powstawanie cery naczynkowej:

  • Zbyt długie przebywanie na słońcu
  • Znaczące zmiany temperatury
  • Duża wilgotność powietrza (zimny lub gorący wiatr)
  • Nadmierna aktywność fizyczna
  • Spożywanie pikantnych i gorących potraw
  • Picie alkoholu, palenie papierosów
  • Używanie silnych środków do złuszczania naskórka.

Czynniki wewnętrzne wpływające na powstawanie cery naczynkowej:

  • Wrodzona wrażliwość skóry i naczyń krwionośnych
  • Zmiany hormonalne
  • Emocje.

Problem z rozszerzonymi naczyniami włosowatymi, szczególnie na twarzy, dotyczy głównie kobiet, których hormon estrogen przyczynia się do zwiększonego rozszerzenia naczyń krwionośnych. Nadwrażliwość naczyń krwionośnych pojawia się już w okresie dojrzewania i może wystąpić na powierzchni każdej skóry, suchej lub mieszanej i tłustej. Taka skóra wymaga dokładniejszej pielęgnacji, ponieważ zaniedbanie może prowadzić do stanu zapalnego, a w konsekwencji do rozwoju trądziku różowatego.

Jak dbać o cerę naczynkową?

Pielęgnacja cery naczynkowej powinna być kompleksowa. Wymaga to samodyscypliny. Przede wszystkim należy zrezygnować ze stymulantów, takich jak alkohol i papierosy, a także gorących potraw. Nie należy myć skóry gorącą wodą, mydłem z niektórymi olejkami (takimi jak eukaliptus), perfumowanymi zapachami, chlorowaną wodą i wszelkiego rodzaju silnymi ściągającymi i drażniącymi kosmetykami. Lepiej nie używać peelingu granulowanego, nie wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych. Ważne jest, aby stosować dietę bogatą w warzywa i owoce. Ważne jest, aby używać produktów kosmetycznych zaprojektowanych specjalnie dla takiej cery – kremów, toników lub serum, które nie podrażnią i zawierają substancje, które zaciskają i zwężają naczynia krwionośne. Starać się wybierać naturalne kosmetyki na bazie składników ziołowych są bezpieczniejsze dla skóry i działają na nią delikatniej. W przypadku tego rodzaju skóry skuteczne będą peelingi enzymatyczne, które nie stymulują krążenia krwi, a jednocześnie złuszczają martwe komórki. Trzeba pamiętać, bez względu na porę roku, aby chronić skórę przed promieniowaniem, należy stosować filtry SPF i PA. Na uwagę zasługują również preparaty doustne zaprojektowane do uszczelniania naczyń krwionośnych od wewnątrz. Hydrolaty, które mają praktycznie takie same właściwości jak oleje, ale działają łagodniej i są odpowiednie nawet dla bardzo wrażliwej skóry, są doskonałym produktem pielęgnacyjnym. Odżywiają i nawilżają, łagodzą łuszczenie i suchość, wąskie naczynia włosowate i zmniejszają sieć naczyń krwionośnych na twarzy. W ciągu dnia należy pamiętać o nawilżeniu i wyrównaniu koloru skóry. W nocy warto zadbać o wzmocnienie kruchych naczyń włosowatych oraz intensywną regenerację i odżywianie podczas snu.

Kremy do cery naczynkowej – jakie wybrać?

Dla cery naczynkowej można stosować substancje, które są skuteczne w pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym. Są zaprojektowane w celu zapobiegania stanom zapalnym, wzmacnianiu naczyń krwionośnych i zwiększaniu ich napięcia, a także w celu eliminacji istniejących problemów. Nawilżają i chronią skórę przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie lub zmiany temperatury. Substancje te obejmują flawonoidy znajdujący się w owocach cytrusowych, które zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych.

Często w kremach do cery trądzikowej znajdują się następujące składniki:

  • Diosmina jest flawonoidem, który uszczelnia naczynia krwionośne, zwiększają ich napięcie, działa przeciwzapalnie, poprawia krążenie limfy, a tym samym działają przeciwobrzękowo.
  • Rutyna ma właściwości uszczelniające naczyń krwionośnych, wzmacnia działanie witaminy C i jest często stosowana w połączeniu z nią.
  • Witamina C poprawia odporność skóry, stymuluje syntezę kolagenu, napina naczynia krwionośne i przyspiesza ich gojenie.
  • Kasztanowiec napina ściany naczyń krwionośnych, eliminuje obrzęki i poprawia krążenie krwi.
  • Trójbarwny fiołek – uszczelnia naczynia krwionośne, reguluje metabolizm w komórkach, działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo.
  • Barbituran – zmniejsza przepuszczalność naczyń, poprawia krążenie krwi, nawilża i goi.
  • D-panthenol – łagodzi podrażnienia, nawilża skórę.
  • Arnika – kondensuje i zwęża naczynia krwionośne, łagodzi stany zapalne.
  • Oczar – zawiera garbniki i flawonoidy, napina naczynia krwionośne, poprawia krążenie krwi i zapobiega stanom zapalnym, ma również działanie przeciwbakteryjne.
  • Wyciąg z żurawiny jest bogatym źródłem witaminy C i niacyny, znanej ze swoich dodatkowych właściwości ochronnych i opóźniających proces starzenia
  • Wyciąg z rumianku – działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, łagodzi podrażnioną skórę, ułatwia gojenie i zapobiega stanom zapalnym.
  • Witamina K – pomaga leczyć podrażnienia, reguluje procesy krzepnięcia krwi, poprawia koloryt skóry.
  • Alantoina – działa przeciwzapalnie, nawilża skórę.

Ponadto skład kremu do cery naczynkowej może zawierać wodorosty, które przyczyniają się do neutralizacji wolnych rodników oraz kwas hialuronowy odpowiadający za skuteczne nawilżenie skóry. Krem do codziennego stosowania znacznie poprawia kondycję skóry, pomagając wzmocnić naczynia krwionośne, czyniąc je mniej widocznymi, skóra staje się elastyczna, optymalnie nawilżona.

Cześć, jestem Gosia, mam 24 lata i pochodzę z Warszawy. Od zawsze interesowało mnie wszystko co związane ze zdrowiem i pięknem całego naszego ciała. Fascynuje mnie to jak szerokie i nieprawdopodobne zastosowanie w kosmetyce mogą mieć produkty, które możemy znaleźć we własnej kuchni.

Polecane

pl_PLPolish