Sposób na pękające pięty

Pękające pięty są częstym i bardzo powszechnym problemem stóp. Badania wykazały, że 20 procent dorosłych doświadcza problemu z pęknięciami skóry na stopach. Może to mieć miejsce zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, i wydaje się, że częściej dotyczy ten problem kobiet niż mężczyzn. Dla większości ludzi problem popękanych pięt nie jest poważny. Może to jednak powodować dyskomfort podczas chodzenia. W niektórych przypadkach pęknięcia na piętach mogą stać się bardzo głębokie i powodować silny ból.

Pękające pięty – przyczyny

Jest kilka rzeczy, które można zrobić, aby uleczyć skórę na piętach. Pęknięte pięty zwykle rozwijają się, gdy skóra wokół krawędzi pięty jest sucha i pogrubiona, a zwiększone ciśnienie wywierane na poduszkę tłuszczową pod piętą powoduje pękanie skóry. Aby temu zapobiec, często nawilżaj, skórę stóp. Środki nawilżające zapewniają szczelność na skórze, zapobiegając ucieczce wody i wysychaniu skóry. Suche pięty pękają gdy skóra jest odwodniona. W przypadku utraty nawilżenia dochodzi do powstania na piętach grubej warstwy zrogowaciałego naskórka, który jest barierą ochronną. Do pękania pięt mogą przyczynić się również: odciski czyli żółtawe fragmenty grubej oraz przesuszonej skóry, nawarstwiające się w miejscach, gdzie została ona uszkodzona. Otyłość i schorzenia takie jak między innymi niedoczynność tarczycy oraz choroby mogą powodować pękanie skóry na piętach. Brak witamin i mikroelementów wzmaga zły stan skóry.

Pękające pięty – witaminy

Na pękające, twarde pięty najlepszym sposobem jest odpowiednia suplementacja i dostarczanie organizmowi odpowiednich witamin. Witaminy, które są ważne podczas walki z szorstkimi, twardymi i pękającymi piatami to witamina E, A oraz C. Witamina E jest rozpuszczalna w tłuszczach, działa jako silny przeciwutleniacz w organizmie. Witamina E ma zdolność niszczenia wolnych rodników powstałych w wyniku działania silnych toksyn i substancji chemicznych. Pomaga także utrzymać nawilżenie skóry. Miejscowe kremy i maści zawierające witaminę E mogą pomóc wyleczyć suchą, popękaną skórę na stopach i piętach, szczególnie gdy jest to spowodowane zbyt dużą ekspozycją na światło słoneczne. Witamina A jest również witaminą rozpuszczalną w tłuszczach o właściwościach antyoksydacyjnych. Miejscowe stosowanie witaminy A, wraz z witaminą E, może pomóc w zmniejszeniu uszkodzeń skóry i suchości spowodowanej światłem słonecznym. Witamina C jest rozpuszczalną w wodzie witaminą, która jest bardzo ważna dla skóry. Ma kluczowe znaczenie w produkcji kolagenu, który jest niezbędny dla zdrowej skóry, więzadeł i ścięgien. Jeśli masz mało witaminy C, skóra na stopach i piętach może stać się sucha i popękana. Witamina C wzmacnia również naczynia włosowate odpowiedzialne za utrzymanie ukrwienia skóry.

soda na popękane pięty

Soda na popękane pięty

Soda oczyszczona to produkt który znajdziemy w prawie każdej kuchni. Ma bardzo szerokie zastosowanie. Również w kosmetyce. Soda oczyszczana to idealny domowy sposób na popękane pięty, który pomoże pozbyć się twardej i suchej skóry. Zabieg z sody jest bardzo prosty do wykonania wystarczy Dodać 3 łyżki sody oczyszczonej do miski letniej wody. Dobrze wymieszać, aż soda oczyszczona się rozpuści. W tym roztworze mocz nogi w przez 15 minut. Wyjmij stopy i delikatnie wyszoruj pięty pumeksem. Spłucz czystą wodą i osuszyć stopy czystym ręcznikiem jak zwykle. Powtarzaj ten zabieg dwa razy w tygodniu, a pozbędziesz się problemu suchych i popękanych pięty. Soda oczyszczona ma takie działanie ponieważ jest środkiem złuszczającym. Usuwa martwe komórki, a także posiada właściwości przeciwzapalne. Soda oczyszczona może również neutralizować nieprzyjemny zapach. Roztwór ten również zmniejszy zmęczenie nóg. Pasta z sody oczyszczonej to również dobry sposób na pozbycie się popękanej skóry. Do wykonania pasty potrzebujemy trzech łyżek sody oczyszczonej i jednej łyżki wody. Wymieszaj ze sobą te składniki do powstania jednolitej pasty. Używaj tej pasty do szorowania zgrubień i odświeżania obolałych stóp.

Cześć, jestem Gosia, mam 24 lata i pochodzę z Warszawy. Od zawsze interesowało mnie wszystko co związane ze zdrowiem i pięknem całego naszego ciała. Fascynuje mnie to jak szerokie i nieprawdopodobne zastosowanie w kosmetyce mogą mieć produkty, które możemy znaleźć we własnej kuchni.

Polecane

pl_PLPolish