Mówienie przez sen – czy jest się czym martwić?

„Kocham cię kochanie” wypowiadane przez bliską osobę brzmi fantastycznie, choć gdy mówi to przez sen i wymienia imię, które w żaden sposób nie przypomina waszego, można zacząć mieć wątpliwości co do sensu tego związku. Jednak nie powinno się traktować zbyt poważnie tego, co mówi się przez sen, ponieważ są to po prostu zwerbalizowane marzenia senne, a te jak wiemy zwykle nie mają żadnego sensu. Jeśli mówisz przez sen i masz wątpliwości co do tego czy jest się czego obawiać, to ten artykuł jest dla ciebie.

Przyczyny mówienia przez sen

Szacuje się, że połowa dzieci w wieku od 3 do 10 lat mówi czasami przez sen oraz około 5% dorosłych. Co ciekawe, te nieświadome nocne monologi nie występują tylko w fazie REM, ale we wszystkich fazach snu. Najczęściej mówienie przez sen jest zupełnie nieszkodliwe, choć gdy zdarza się często i towarzyszy mu lunatykowanie oraz inne nietypowe zachowania, np. budzenie się z krzykiem, należy zasięgnąć porady specjalisty. Do przyczyn mówienia przez sen można zaliczyć:

  • stres
  • gorączkę
  • zażywane narkotyki
  • niektóre leki
  • alkohol
  • zaburzenia i choroby psychiczne
  • niedobór snu

Czy mówienie przez sen jest groźne?

Odpowiedź brzmi: nie. Mówienie przez sen nie jest niebezpieczne dla naszego zdrowia, ale może przeszkadzać innym domownikom jeśli zdarza się często i dana osoba przemawia dość głośno. Nocne monologi mogą być także źródłem stresu dla bliskich osób takiego erudyty jeśli będą one próbowały interpretować jego słowa i stwierdzą, że na przykład przyznał się do zdrady. To, co mówi osoba z tym zaburzeniem snu jest kompletnie pozbawione sensu i najprawdopodobniej odzwierciedla to, o czym w danym momencie ta osoba śni. Jeśli często zdarza się, że mówiący przez sen krzyczy w nocy, płacze lub wyraża inne silne emocje, to może przestraszyć inne osoby. Nie jest to groźne, tylko oznacza, że osoba mówiąca przez sen może żyć w dużym stresie lub nadużywać różnych substancji.

Jak zwalczyć mówienie przez sen?

Mówieniu przez sen sprzyja zachwianie zdrowego rytmu życia. Jeśli zdarza się często, należy zadbać o zmniejszenie stresu w codziennym życiu, na przykład poprzez medytację, ćwiczenia relaksacyjne lub łagodne środki uspokajające. Powinno się też odstawić alkohol, narkotyki i kofeinę, nie najadać się przed snem oraz nie oglądać filmów i wiadomości przyśpieszających akcję serca (np. Horrory i filmy akcji). Dobrym pomysłem jest spacer przed snem, aby dotlenić mózg, czytanie i ciepły prysznic. W ograniczeniu mówienia przez sen i zmniejszeniu stresu pomoże zadbanie o dobrą higienę snu. Przed spaniem powinno się dobrze wywietrzyć pomieszczenie, w którym będziemy spać, regularnie zmieniać pościel i najlepiej całkowicie ograniczyć dostęp światła do pokoju. Piżama powinna być wygodna i przewiewna, a prawdziwym zmarzluchom na problemy z zaśnięciem pomoże założenie skarpetek na noc.

Cześć, jestem Gosia, mam 24 lata i pochodzę z Warszawy. Od zawsze interesowało mnie wszystko co związane ze zdrowiem i pięknem całego naszego ciała. Fascynuje mnie to jak szerokie i nieprawdopodobne zastosowanie w kosmetyce mogą mieć produkty, które możemy znaleźć we własnej kuchni.

Polecane

pl_PLPolish