Domowe sposoby na grzybicę paznokci

Grzybica paznokci jest grzybiczym zakażeniem paznokcia. Wiele różnych rodzajów grzybów może powodować grzybicę paznokci, w tym dermatofity i Fusarium. Grzybica występuje u około 10 procent dorosłej populacji. Częściej dotyczy to osób starszych. Mężczyźni częściej mają grzybicę niż kobiety. Grzybica paznokci stanowi około połowy chorób paznokci. Jest to choroba, którą można zarazić się na basenie, siłowni, ogólnie w każdym miejscu gdzie możesz mieć kontakt z grzybami powodujących tą chorobę. W aptece można zakupić leki, które mają za zadanie wyleczyć grzybicę paznokcia. Istnieją też domowe sposoby na zniwelowanie tej choroby.

Jak leczyć grzybicę paznokci?

Leczenie grzybicy paznokci może być bardzo czasochłonne, choroba ta lubi też nawracać, a zwłaszcza kiedy nie będziemy przestrzegać kilku ważnych zasad. Wiele osób leczenie grzybicy paznokcia zaczyna od zastosowania leków miejscowych, czyli lakierów, płynów albo kremów, które mają zabić grzyby. Takie preparaty są łatwo dostępne, można je kupić bez recepty. Zdecydowanie najczęściej wybierane są lakiery ponieważ, są bardzo łatwe w użyciu. Musimy jednak mieć świadomość, że takie działania nie zawsze mogą przynieść pozytywne rezultaty. Wszystko zależy od stopnia zainfekowania, rodzajów grzybu oraz rozwoju choroby. W takiej sytuacji należy wybrać się do lekarza, który wyznaczy i zaplanuje leczenie. Leki przeciwgrzybicze, przyjmowane doustnie są najbardziej skuteczne, ale mogą mieć one silne skutki uboczne. Kiedy już uda nam się wyleczyć stan chorobowy na naszych paznokciach powinniśmy zachować kilka zasad, które spowodują ze choroba nie powróci. Przede wszystkim jest to nieużywanie starych butów, zachowanie higieny oraz dezynfekcja narażonych miejsc.

Grzybica paznokci u stóp

Grzybica paznokci jest najczęstszą infekcją paznokci, odpowiedzialną za 40% wszystkich chorób paznokci i 30% wszystkich infekcji grzybiczych skóry. Jest szczególnie rozpowszechniony u osób w podeszłym wieku, głównie na paznokciach u stóp. Drugim najczęstszym typem grzybicy paznokci jest dystalna grzybica pod paznokciowa. Leczenie grzybicy paznokci u stóp jest trudniejsze, ponieważ tempo wzrostu paznokci u stóp jest mniejsze niż u rąk. Objawy grzybicy paznokci to widoczne brązowe lub żółte plamy na płytce paznokcia. W zależności od rodzajów grzybu, który zainfekował paznokcie, stają się one grube, albo cienkie i delikatne.

jak leczyć grzybicę paznokci

Domowe sposoby na grzybice paznokci – ocet

Według wielu osób najlepszym domowym sposobem na pozbycie się grzybicy paznokci jest ocet. Ocet ma kwaśny odczyn, który pomaga hamować wzrost pewnych rodzajów grzybów i bakterii. Jeśli chcemy wyleczyć grzybicę paznokci u stóp za pomocą octu, wystarczy wymieszać szklankę octu z dwoma szklankami ciepłej wody w misce. Do miski z mieszanka octu i wody wkładamy zainfekowane paznokcie i moczymy przez około 20 minut. Po tym czasie, wyciągamy nogi i myjemy je dokładnie w czystej wodzie i suszymy ręcznikiem. Utrzymanie zainfekowanych paznokci suchych jest bardzo ważne podczas leczenia grzybicy. Moczenie powinniśmy powtarzać co najmniej trzy razy dziennie przez 4 tygodnie.

Cześć, jestem Gosia, mam 24 lata i pochodzę z Warszawy. Od zawsze interesowało mnie wszystko co związane ze zdrowiem i pięknem całego naszego ciała. Fascynuje mnie to jak szerokie i nieprawdopodobne zastosowanie w kosmetyce mogą mieć produkty, które możemy znaleźć we własnej kuchni.

Polecane

pl_PLPolish