Kolagen – właściwości, na co pomaga?

Kolagen to jeden z najważniejszych składników organizmu, który odpowiada za łączenie ze sobą komórek, stając się tym samym budulcem większości narządów wewnętrznych. Wraz z wiekiem skóra na skutek działania wolnych rodników traci znaczne ilości kolagenu, przez co zaczynają pojawiać się na niej pierwsze zmarszczki. Kolagen wpływa również na stawy, które z czasem zaczynają dawać o sobie znać.

Co to właściwie jest kolagen?

Kolagen to główny składnik tkanki łącznej a pisząc nieco dokładniej, to białko strukturalne, które składa się z aminokwasów, wśród których warto wymienić w szczególności glicynę, prolinę oraz hydroksylizynę. Podstawową funkcją tej substancji jest zdolność do tworzenia tkanek i narządów z komórek organizmu. Z kolei włókna kolagenowe to struktury, które zbudowane są z kolagenu odpornych na rozciąganie, dlatego też z uwagi na tę właśnie cechę stanowią podstawowy budulec kości, stawów, a także skóry.

Kolagen w pożywieniu – w czym jest kolagen?

Kolagen w organizmie można uzupełniać nie tylko poprzez przyjmowanie suplementów diety, czy też stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków, ale również dzięki właściwej diecie. Niewiele osób ma świadomość tego, iż w niektórych produktach spożywczych kolagen występuje w dosyć dużych ilościach, dlatego też o poprawę kondycji tkanek nie trzeba się obawiać. W jakich jednak produktach można znaleźć kolagen? Substancja ta znajduje się przede wszystkim w galaretkach warzywnych i owocowych, kurzych łapach, galaretkach rybnych i tych przygotowywanych z nóżek cielęcych i wieprzowych, w salcesonie, golonce, podrobach, a także w żelatynie.

Kolagen do twarzy

Wraz z wiekiem skóra zaczyna tracić swoją jędrność i elastyczność głównie z uwagi na zmniejszającą ilość kolagenu. Z pomocą przychodzi jednak czysty kolagen, a także kremy zawierające tę substancję, które pomagają odbudować zniszczone komórki skóry. Po zastosowaniu kolagenu skóra staje się napięta i dogłębnie nawilżona a zmarszczki mniej widoczne. Szerzej omówione zalety z korzystania kolagenu możecie przeczytaj na tej stronie. Kolagen sprawdza się idealnie do pielęgnacji każdego rodzaju skór, zarówno tej dojrzałej, jak i trądzikowej, naczyniowej, atopowej oraz wrażliwej.

w czym jest kolagen

Kolagen do włosów

Kolagen wpływa niezwykle korzystnie zarówno na wygląd, jak i na stan włosów. Preparaty pielęgnacyjne zawierające w swoim składzie tę substancję pomagają zregenerować zniszczone kosmyki, przywracają im blask, a także zapobiegają ich łamaniu. Jak dobrać odpowiedni rodzaj kolagenu do włosów dowiecie się na stronie specjalisty.

Jak uzupełnić brakujący kolagen?

Brakujący w organizmie kolagen można najprościej uzupełnić, stosując dietę bogatą w tę właśnie substancje. Jeśli jednak z jakichś przyczyn spożywanie wymienionych wcześniej produktów spożywczych nie jest możliwe, warto sięgnąć po kolagenowe suplementy diety. Najlepszy jest oczywiście naturalny kolagen pozyskiwany z ryb, który można zakupić zarówno w formie proszku, jak i płynu oraz tabletek (często zawierają one dodatkowe substancje). Można go w określonych ilościach dodawać do koktajli, jogurtów, mleka, płatków owsianych, a także innych produktów, które nie są poddawane działaniu wysokiej temperatury.

Cześć, jestem Gosia, mam 24 lata i pochodzę z Warszawy. Od zawsze interesowało mnie wszystko co związane ze zdrowiem i pięknem całego naszego ciała. Fascynuje mnie to jak szerokie i nieprawdopodobne zastosowanie w kosmetyce mogą mieć produkty, które możemy znaleźć we własnej kuchni.

Polecane

pl_PLPolish