Przesuszona skóra głowy – przyczyny, objawy

Sucha skóra jest nieprzyjemnym stanem charakteryzującym się łuszczeniem, swędzeniem a nawet pękaniem skóry. Nie ma jednej przyczyny dla którego występuje, powodów może być naprawdę wiele. Możesz mieć naturalnie suchą skórę co od razu widać na rękach, ramionach czy nogach. Skóra głowy jednak jest bardziej problematycznym obszarem ponieważ pokrywają ją włosy i nie jesteśmy w stanie po prostu posmarować jej balsamem czy innym produktem nawilżającym. Jeżeli nie zaczniemy z tym walczyć może prowadzić to do poważniejszych problemów takich jak: łupież, egzema, przetłuszczania się włosów lub co gorsza – ich wypadania.

Jakie są przyczyny suchej skóry głowy?

Przyczyn może być naprawdę wile, najczystszymi jednak są te na które mamy wpływ i z łatwością możemy je wykluczyć czy zmienić w naszym życiu. A są to:

  • zły dobór kosmetyków do higieny i pielęgnacji włosów, zawierające wiele chemicznych substancji.
  • działania wysokiej i niskie temperatury, latem często nasza skóry wymaga większego nawilżenia, ponieważ promienie słoneczne mocno ją wysuszają, zimą za to nosimy czapkę, przechodzimy z zimnych do ciepłych miejsc i na odwrót, nawet działanie bardzo ciepłego czy zimnego podmuchu powietrza suszarki może być przyczyną przesuszania się skóry głowy
  • zła dieta, brak odpowiednich witamin czy kwasów tłuszczowych.
  • zbyt częsta i intensywna koloryzacja – farby, a w szczególności rozjaśniacze zawierają często mocno podrażniające składniki, wysuszające nie tylko włosy.
  • choroby skóry głowy takie jak łuszczyca, przy których powinniśmy skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Swędzenie głowy głównym objawem przesuszenia?

Głównymi objawami przesuszenia skóry głowy jest swędzenie, ból skóry głowy i łuszczenie. Obok tych objawów występować może również zaczerwienie oraz uczucie ściągnięcia czy napięcia. Swędzenie skóry głowy wynika z nadmiaru sebum, co może prowadzić do przetłuszczania się włosów. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę że nasza skóra w pierwszej kolejności, chcąc się ratować wydziela większą ilość sebum, co właśnie prowadzi do przetłuszczania. Jest to naturalny mechanizm obrony skóry. Ból skóry głowy spowodowany jest podrażnieniami i napięciem skóry co najczęściej powoduje jej łuszczenie. Jest to bardzo nie przyjemne i dokuczliwe. Objawy te często mylone są z łupieżem czy łuszczycą.

przesuszona skóra głowy

Jak skutecznie nawilżyć skórę głowy?

Jak wiele jest przyczyn przesuszonej skóry głowy tak wiele jest sposobów by ją nawilżyć, większość z nich możesz bez problemu wykonać w domowym zaciszu, z produktów znanych Ci z kuchni. Takich jak sok z cytryny albo ocet jabłkowy. Stworzenie domowych maseczek czy odżywek jest banalnie proste. Najlepiej jednak zacząć od zmiany kosmetyków do włosów, spróbować skorzystać z bardziej naturalnych i delikatniejszych szamponów czy odżywek. Zmiana diety i odpowiednie nawadnianie organizmu to podstawa zdrowej skóry na całym ciele. Przerwa w farbowaniu włosów przy takich dolegliwościach też jest bardzo dobrym pomysłem tak samo jak odstawienie na jakiś czas produktów do stylizacji włosów oraz ograniczenie korzystania suszarki czy prostownicy.

Cześć, jestem Gosia, mam 24 lata i pochodzę z Warszawy. Od zawsze interesowało mnie wszystko co związane ze zdrowiem i pięknem całego naszego ciała. Fascynuje mnie to jak szerokie i nieprawdopodobne zastosowanie w kosmetyce mogą mieć produkty, które możemy znaleźć we własnej kuchni.

Polecane

pl_PLPolish