Angina – jak rozpoznać i leczyć?
Rozpoznanie choroby jest pierwszym krokiem do wyleczenia jej, jednak postawienie prawidłowej diagnozy nie należy do zadań najprostszych. W tym artykule opisano, na jakie symptomy zwrócić uwagę, kiedy w grę wchodzi podejrzenie anginy. Angina to ostre zapalenie migdałków i gardła. Pierwszą osobą, która użyła tego słowa w pojęciu medycznym jest Hipokrates. Jej typowe, wczesne objawy łatwo pomylić z innymi infekcjami górnych dróg oddechowych, a nawet zwykłym przeziębieniem. Ignorowanie symptomów może prowadzić do niebezpiecznych powikłań takich jak gorączka pneumatyczna, ropnie, a nawet zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Dlatego tak istotne jest jak najszybsze postawienie diagnozy.
Objawy anginy i biały nalot na migdałkach
Angina występuje w dwóch rodzajach – choroby wirusowej oraz bakteryjnej. Dolegliwości powodowane przez wirusy są dużo mniej dokuczliwe i nieprzyjemne. W walce z anginą wirusową zwykle nie jest konieczne sięganie po antybiotyki. Typowe dla anginy bakteryjnej powiększenie węzłów chłonnych przy infekcji wirusowej może nie wystąpić. Choć zdarza się, że ból gardła i obrzęk jest równie dokuczliwy, co przy chorobie wywołanej przez bakterie, anginę wirusową przechodzi się łagodniej. Temperatura ciała może się wahać. Prawdopodobny jest stan podgorączkowy, zupełny brak podwyższenia temperatury, ale i wysoka gorączka. Charakterystyczne dla anginy wirusowej jest ogólne osłabienie i gorsze samopoczucie chorego, podobne do tego, które odczuwa się przy przeziębieniu lub grypie. Może wystąpić nieżyt nosa, ale znów – nie jest on regułą wirusowego zapalenia gardła. O wiele poważniej prezentują się dolegliwości i objawy anginy bakteryjnej, inaczej paciorkowej – choroba wywoływana jest przez bakterie paciorkowca. W przypadku podejrzenia anginy bakteryjnej należy zwrócić szczególną uwagę na wystąpienie następujących symptomów: wysoka temperatura (powyżej 38oC), silny, ostry ból gardła (czasem uniemożliwiający spożywanie stałych pokarmów), powiększenie węzłów chłonnych, ropne naloty na tylnej ścianie gardła. O anginie świadczy również biały nalot na migdałach, który w innych wypadkach może wskazywać także na zmiany grzybicze, bądź mononukleozę zakaźną. Istotna jest obserwacja migdałków. Są one odpowiedzialne za odporność ludzkiego organizmu, więc znajdujący się na nich nalot jest często pierwszym widocznym objawem choroby.
Czy angina jest zaraźliwa?
Nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego, że angina jest chorobą zakaźną. Może dotykać ludzi w każdym wieku, choć najbardziej podatne okazują się być dzieci oraz młodzież. Angina przenoszona jest drogą kropelkową. Zarazić można się między innymi poprzez spożywanie tych samych pokarmów, picie z jednego kubka albo butelki, kontakt ze śliną osoby chorej. Czas inkubacji anginy może wynosić około dwunastu miesięcy.
Domowe leczenie
Należy pamiętać, że bakteryjne zapalenie gardła nie może być leczone jedynie domowymi sposobami. Najważniejsze jest przy tej chorobie odpowiednie dobranie leków i właściwie przeprowadzona antybiotykoterapia. Z powodu możliwości wystąpienia poważnych, czasem nawet zagrażających życiu powikłań, anginy nigdy nie należy lekceważyć. Do domowych środków wspierających cały proces leczenia należy na przykład sok z malin, ziołowe płukanki do gardła (w tym z szałwii i tymianku), gorące mleko z miodem łagodzące podrażnienie i ból, syrop z cebuli, płukanka z soli.