Jak dobrać rozmiar stanika?

Odpowiednio dobrany biustonosz to podstawa każdego damskiego stroju. Bez wygodnego, dopasowanego stanika nie będziemy się czuły w stu procentach komfortowo. Okazuje się, że naprawdę wiele kobiet nosi niewłaściwy rozmiar – najczęściej z powodu niewiedzy lub niechęci przed pomocą brafitterek. Prawidłowe podtrzymanie biustu jest rzeczą bardzo istotną, a właściwie dopasowany model biustonosza to klucz do dobrego samopoczucia. Jak zatem dobrać ten idealny?

Jak dobrać biustonosz

Naszym punktem wyjścia w doborze odpowiedniego stanika jest obwód klatki piersiowej pod biustem. Aby go ustalić, stań prosto i zmierz się miarką krawiecką bezpośrednio pod nim, swobodnie oddychając. Miarka powinna być ułożona na tej samej wysokości z przodu i z tyłu, dość ciasno. Odczytaj pomiar i zaokrąglij go w dół, do najbliższej wielokrotności “piątki” – przykładowo, 85 powinno być zaniżone do 80. Dobrze dobrany biustonosz musi dobrze trzymać się w obwodzie i nie ruszać podczas naszej codziennej aktywności. Nie może być więc zbyt luźny, należy jednak zwrócić uwagę na to, by nie uwierał i nie ściskał.

Kolejnym etapem jest poznanie rozmiaru miseczki. W celu jego ustalenia, ułóż miarkę poziomo i dość luźno w najdalej wysuniętych punktach piersi, aby ich nie odkształcać. Po odczytaniu wyniku, sięgnij do tabeli rozmiarów. Znajdź rubrykę, która odpowiada Twojemu, a następnie odszukaj liczbę zbliżoną do zmierzonego wcześniej obwodu pod biustem. Połączenie tych dwóch wyników da całkowity rozmiar biustonosza. Jeśli wahasz się pomiędzy jedną i drugą miseczką, warto wypróbować oba rozmiary i dopiero zdecydować, który zapewnia największą wygodę i podtrzymanie piersi oraz układa się lepiej.

Jeśli tył stanika znajduje się w linii prostej, ciężar biustu nie opiera się na ramiączkach, a piersi mieszczą się idealnie w miseczkach, biustonosz leży prawidłowo. Piersi powinny być też ładnie uniesione, nie pozostawiać pustego miejsca wewnątrz stanika, a obwód stanika nie może powodować bólu czy uciskać. Idealny biustonosz najłatwiej znaleźć poprzez przymierzenie kilku zbliżonych modeli.

jak dobrać rozmiar stanika

Rozmiary staników

Rozmiar każdego biustonosza składa się z liczby i litery – zasada jest wszędzie taka sama. Liczba określa obwód naszej klatki piersiowej pod biustem, natomiast litera – wielkość miseczki, czyli rozmiar piersi. Większość producentów ma podobny system oznaczania wielkości miseczek, a każda kobieta bez najmniejszego problemu jest w stanie znaleźć idealny stanik w sam raz dla siebie.

Jeśli chodzi o obwód pod biustem, wyróżnić możemy rozmiary 65-115, natomiast w przypadku miseczek, to rozmiary AA-K. W każdym sklepie z bielizną, zarówno internetowym, jak i stacjonarnym, dostępne są tabele rozmiarów. Po zmierzeniu się miarką krawiecką, należy odszukać w tabeli swoje wymiary, a po ich połączeniu poznamy swój konkretny rozmiar biustonosza. Istnieje możliwość doboru “rozmiaru siostrzanego” – to ten najbliższy do mierzonego, większy lub mniejszy. Jeżeli czujesz, że stanik za mocno przylega do ciała pod biustem, spróbuj zmierzyć ten większy, ale o mniejszych miseczkach. Jeśli natomiast biustonosz jest za luźny w obwodzie pod piersiami, wybierz następny rozmiar o większych miseczkach, ale mniejszym obwodzie. Wielkości te są ze sobą zawsze powiązane – większy obwód to mniejsza miseczka i odwrotnie.

Cześć, jestem Gosia, mam 24 lata i pochodzę z Warszawy. Od zawsze interesowało mnie wszystko co związane ze zdrowiem i pięknem całego naszego ciała. Fascynuje mnie to jak szerokie i nieprawdopodobne zastosowanie w kosmetyce mogą mieć produkty, które możemy znaleźć we własnej kuchni.

Polecane

pl_PLPolish