czwartek, wrzesień 21, 2017

Baner

„Ryte i malowane dekoracje maswerkowe w architekturze średniowiecznej na terytorium ziemi chełmińskiej studium typologiczno-formalne”

Autor: Dr Michał Kurkowski

Wydawca: Muzeum Okręgowe w Toruniu.

W książce pt. „Ryte i malowane dekoracje maswerkowe w architekturze średniowiecznej na terytorium ziemi chełmińskiej studium typologiczno-formalne”, autorstwa dr. Michała Kurkowskiego omówiono istotny – ale nieuwzględniany dotychczas w badaniach z zakresu historii sztuki – temat, a mianowicie ryte w tynku i malowane średniowieczne maswerki. Występują one powszechnie w architekturze ziemi chełmińskiej oraz szerzej na całym obszarze państwa zakonnego w Prusach. Zrozumienie fenomenu tej dekoracji ma fundamentalne znaczenie dla rozpoznania charakteru miejscowej sztuki. W części katalogowej książki zaprezentowany został bogaty materiał inwetaryzacyjny wraz z teoretycznymi rekonstrukcjami oryginalnych rytów z płycin, fryzów i blend. W konsekwencji tego etapu badań oraz w oparciu o wypracowane kryteria analizy ustalony został mechanizm przemian typologiczno-formalnych dekoracji maswerkowych na terenie ziemi chełmińskiej. Ten zbiór zabytkowych obiektów stanowi reprezentacyjny zasób, funkcjonujący w określonych ramach geograficznych, historycznych i czasowych. W przyszłości stać się ono może również podstawą do badań innych form detali na obszarze Prus krzyżackich.

Ryte i malowane

Wyjątkowy charakter i wartość publikacji docenił w swojej recenzji prof. dr hab. Marian Kutzner – „Przedłożona książka jest owocem kilkuletniej pracy Autora. Zafascynowały Go, wyjątkowe dekoracje fasad i elewacji ceglanych budowli. Trafnie rozpoznał, że zjawisko to jest niezwykle symptomatyczne dla całego obszaru niżu nadbałtyckiego. Temat ujęty został bardzo szeroko. Autor zinwentaryzował zachowane ryty maswerkowe (…), budując bazę do studiów analitycznych i typologicznych. Zdawał sobie sprawę, iż (…) metoda zaproponowanego przez niego ujęcia stać się może punktem odniesienia dla kolejnych monograficznych opracowań. Autor korzystał bardzo świadomie i sensownie z literatury przedmiotu, (…) z lektur umiał wydobyć konstrukcje koncepcji metodologicznych, które zainspirowały jego własną refleksję badawczą. Dzięki temu wyszedł ponad widzenie zagadnienia przemian formalnych detalu architektonicznego (rytów maswerkowych) jedynie z perspektywy lokalnej, a naświetlił je na tle genezy architektury europejskiej (francuskiej, niemieckiej, angielskiej). Świadomie wpisał więc zjawisko regionalne w chronologiczne i terminologiczne klasyfikacje stosowane w odniesieniu do sztuki europejskiej”.

Chciałbyś napisać recenzję publikacji? A może wiesz o jakieś książce, która będzie mieć niedługo premierę? Zgłoś się do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , a my to opublikujemy.

Nowości wydawnicze

Komiks „Borka i Sambor”

arrow_forward

Toruń w obiektywie fotoreportera 1960 – 2000

arrow_forward

„Ryte i malowane dekoracje maswerkowe w architekturze średniowiecznej na terytorium ziemi chełmińskiej studium typologiczno-formalne”

arrow_forward

Komiks „Skąd się biorą zabytki?”

arrow_forward