czwartek, wrzesień 21, 2017

Baner

Komiks „Skąd się biorą zabytki?”

Data premiery: 2017 rok.

Autor: Mikołaj Ratka (tekst, ilustracje).

Cena: 15,00 zł.

Komiks zakupić można w Willi Caro, a także pisząc pod adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oprawa: miękka.

Stron: 29.

ISBN: 978-83-89856-89-0.

To, że Muzeum w Gliwicach  bardzo lubi dzieci wiedzą już chyba wszyscy. A czy dzieci choć trochę lubią Muzeum i zgromadzone w nim zabytki? Teraz nadarza się świetna okazja, by z zabytkami poznać się nieco bliżej i dowiedzieć się – skąd się biorą, dzięki wyjątkowej publikacji przygotowanej specjalnie z myślą o najmłodszych. To  komiks – „Skąd się biorą zabytki”. Miecz, naszyjnik, motyka... broń, ozdoba, narzędzie... jak to się  dzieje, że zwykłe przedmioty stają się nagle niezwykłymi zabytkami? Oglądane na muzealnej wystawie, pilnie chronione, leżą dostojnie w szklanej  gablocie. Jaką historię skrywają? Jak trafiły do muzealnej gabloty? Kto się nimi opiekuje? No właśnie! O tym wszystkim dzieci dowiedzą się z komiksu poświęconego zabytkom, Muzeum i muzealnikom, dzięki którym przeszłość wciąż ma nam wiele do powiedzenia.

Skąd się biorą zabytki okładka

 

Komiks Skąd się biorą zabytki fragment

 

W komiksie „Skąd się biorą zabytki?”, najnowszej publikacji Muzeum w Gliwicach, najmłodsi znajdą średniowieczną historię rycerza Radomiła i jego giermka Spytka, a następnie przeniosą się w czasy współczesne, by przekonać się w jaki sposób (za sprawą pewnych drobnych przedmiotów) teraźniejszość może łączyć się z przeszłością. Nasza najnowsza propozycja wydawnicza jest pierwszym komiksem edukacyjnym opowiadającym nie tylko o codziennej pracy muzealników, ale przede wszystkim o tym, jaką drogę musi przebyć każdy zabytek, zanim zostanie wpisany do muzealnego inwentarza i zanim zostanie zaprezentowany na wystawie – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach. W zrozumieniu nie zawsze łatwej muzealnej terminologii dzieciom pomoże słowniczek ważnych pojęć dołączony na końcu zeszytu. Twórcą zarówno scenariusza jak i rysunków komiksu jest Mikołaj Ratka, historyk z Muzeum w Gliwicach. Autor inspirację czerpał z codziennej pracy oraz z twórczości legendarnego Papcia Chmiela, który już w 1977 roku w jednym z komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka podnosił problem konieczności ochrony zabytków.

Komiks fragment 3

 

Mamy nadzieję, że komiks stanie się świetnym sposobem na to, by ułatwić najmłodszym zaprzyjaźnienie się z zabytkami i z Muzeum. By pokazać dzieciom nasze miejsce pracy jako miejsce, w którym przeszłość - mimo chroniących ją szklanych gablotek - jest żywa dzięki troszczącym się o nią ludziom. Żywa, zabawna i fascynująca. A także niezwykle ważna, bo kto zna przeszłość, ten lepiej potrafi zrozumieć teraźniejszość i odpowiedzieć sobie na pytanie, kim jest. Przeszłość wraz z upływem czasu oddala się od nas coraz bardziej, ale dzięki zabytkom możemy mieć z nią kontakt. Tak jak Jaś i Małgosia znaczyli drogę w lesie okruszkami, tak przeszłość zostawia nam zabytki jako wskazówki. Dzięki nim wciąż możemy do niej dotrzeć. Ale nie wszystkie wskazówki-zabytki można od razu zrozumieć – niektóre kryją  tajemnice, które trzeba dopiero rozwikłać. Tym właśnie zajmują się muzealnicy – opiekunowie zabytków, których domem jest Muzeum. I o tym wszystkim będziemy opowiadać dzieciom z pomocą komiksu – mówi Ewa Chudyba z Działu Edukacji.

Chciałbyś napisać recenzję publikacji? A może wiesz o jakieś książce, która będzie mieć niedługo premierę? Zgłoś się do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , a my to opublikujemy.

Nowości wydawnicze

Komiks „Borka i Sambor”

arrow_forward

Toruń w obiektywie fotoreportera 1960 – 2000

arrow_forward

„Ryte i malowane dekoracje maswerkowe w architekturze średniowiecznej na terytorium ziemi chełmińskiej studium typologiczno-formalne”

arrow_forward

Komiks „Skąd się biorą zabytki?”

arrow_forward